Гипсфазер, Циментфазер, Магнезиев Борд
Гипсофазерът е материал, близък до гипсокартон, но разликите между тях са доста значителни, и при определени ситуации гипсофазерът е предпочитан пред гипсокартона. Той се състои от изпечен гипс с добавка от 20% надребнена до целулозни фибри вторична хартия, което го прави издръжлив на огъване и натиск, плътен и твърд, с различни размери и прави ръбове.
Изборът на системи с подово отопление е отличен, особено ако елементите се проектират с вградени канали за тръбите. Елементите за повдигнати подове са грундирани фабрично и имат добри шумоизолационни свойства.
Гипсофазерът е материал, който е негорим (клас А2s1,d0), като също така има разновидности с клас А1, който е най-високият клас за пожарозащитни материали, използвани за обшивки, защита на отговорни съоръжения и аварийни изходи. Гипсофазерните панели не съдържат синтетични материали или вредни вещества, предоставят благоприятен микроклимат в помещенията и са напълно рециклируеми. Технологията за производство им е енергийно ефективна.
Строителните плоскости от цимент съдържат сърцевина от портландцимент и са армирани с двустранна стъклофазерна мрежа. Краищата им са отрязани, а ръбовете допълнително заздравени с EasyEdge технология. Те представляват напредък в технологичното производство, тъй като са водоустойчиви, не набъбват и не изронват, устойчиви са на влага и променливи атмосферни условия, както и на замръзване и размразяване. Освен това, са устойчиви на удар и огъване и са негорими. Също така, те са хигиеничен и безопасен материал.
Магнезиевите плоскости са произведени от суровини като магнезиев оксид (MgO), магнезиев хлорид (MgCl2) и други. Те са известни с висока здравина, пожаро- и водоустойчивост. Твърдостта им надхвърля тази на гипсофазер, а теглото им е по-ниско от това на гипсокартона и циментфазера. Освен това, те са налични в малка дебелина на плоскостите, което ги прави един от най-използваните продукти в строителството.